Jak zabavit děti na procházkách a proč je pohyb tak důležitý? Pět příkladů, jak proměnit chůzi v zábavu

Autor: Kateřina Miholová
02/04/2025

 „Mami, mě už se nechce!“ „Tati, už tam budem?“ Jestli vám tyhle věty zní povědomě, nejste v tom sami. Děti mají rády pohyb, ale ne vždy je obyčejná procházka dostatečně lákavá. Jak je tedy zvednout od obrazovek, dostat je ven a zároveň je zabavit? A proč je to vlastně tak důležité?

V dnešní době tráví děti spoustu času u obrazovek a pohyb se čím dál víc vytrácí z jejich každodenního života. Jaký je důsledek? Stále víc dětí bojuje s nadváhou a zdravotními problémy, které s tím souvisí.

Každé třetí dítě má v České republice nadváhu nebo obezitu a u dospělých je to téměř 60 procent populace, vyplývá z konference

Kromě toho, že je nadváha především viditelná, je to jeden z nejrozšířenějších rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. „Více než 50 procent lidí umírá na kardiovaskulární onemocnění a 75 procent z nich na ně zemře dříve, než je možné podat první pomoc,“ říká dětský kardiolog a senátor Bohuslav Procházka.

A co je ještě horší? Z obézního dítěte se s velkou pravděpodobností stane obézní dospělý. To znamená, že pokud necháme naše děti sedět, jejich budoucnost může být plná zdravotních problémů, nízkého sebevědomí a sociálního vyloučení.

Pojďme proto dětem ukázat, že pohyb je zdravý a může být i zábavný! Sbírejte společně kroky v rámci výzvy 10 000 kroků.

Děti se mohou zapojit od šesti let se souhlasem rodičů. Poté mají stejné možnosti jako ostatní – můžou být součástí školy nebo rodinného týmu a sbírají kroky jako všichni další. Více informací naleznete zde.

Pět her, které udělají z každé procházky dobrodružství

Vyzkoušejte s dětmi následující hry a udělejte vaši procházku o něco zábavnější:

1. Hudební sochy v pohybu

Pusťte dětem oblíbenou písničku a vytvořte si na cestě malé závody, ale pozor! Když hudbu zastavíte, musí se všichni okamžitě proměnit v sochy. Kdo se pohne, vypadává. Pro větší zábavu můžete v každém kole obměňovat druh pohybu – místo běhu třeba skákání, zakopávání nebo výpady.

Tímto způsobem si cestu zpříjemníte a možná i zrychlíte.

2. Lov pokladů

Než vyrazíte ven, napište si seznam věcí, které chcete najít – šišku, čtyřlístek, brouka, kámen zajímavého tvaru a podobně. Zkuste následně po cestě najít všechny položky. Jak těžké si to uděláte je na vás – můžete si do seznamu napsat i věci, které nejsou tak lehké najít.

Děti milují hledání a odškrtávání položek ze seznamu jim dá pocit úspěchu. Pokud ale máte malé děti, nezapomeňte, že pak mohou být z neúspěchu smutné, a tak radši volte dostupnější položky. Nezapomeňte také na tužku!

3. Kamínkování

Máte rádi malování a kreativitu? Tento tip je pro vás.

Doma si s dětmi namalujte kamínek a pak ho vezměte do přírody, kde ho na viditelném místě necháte ležet. Cestou zpátky zkuste najít další kamínek, který tam nechali jiní lidé a vezměte si ho domů.

O téhle hře existuje i komunita na Facebooku, kde se dozvíte více informací.

4. Skryté příběhy

Pokud máte starší děti, které rády poslouchají příběhy, vyzkoušejte aplikaci Skryté příběhy. Je zdarma a funguje velmi jednoduše. Vyberete si trasu v okolí a během chůze plníte úkoly spojené s historickým příběhem.

5. Zahrajte si na vědce

Zahrajte si na výzkumníka, zoologa nebo jiného odborníka!

Vezměte si s sebou ven lupu nebo dalekohled a hrajte si na výzkumníky. Po cestě zkoumejte, jak vypadá šiška pod lupou, kolik nohou má brouk, jaké stopy zanechala zvířata a všechny jiné maličkosti, které pouhým okem neuvidíte.

Děti milují zkoumání a tyhle malé detaily pro ně mohou být fascinující.

Pohyb jako přirozená součást života

Problémem dnešní doby není jen nedostatek pohybu, ale také nesprávné stravování.

„Za posledních 1000 let prošlo lidstvo minimálně 150 hladomory, takže jsme geneticky nastaveni na šetření energií. Jenže v dnešní době, kdy máme jídlo všude kolem sebe a zároveň se méně hýbeme, to způsobuje problém,“ upozorňuje obezitolog Jan Boženský.

Řešením není jen omezit sladkosti, ale hlavně vrátit dětem přirozený pohyb. A začít se dá právě u obyčejných procházek.

Co nezapomenout při plánování procházek a výletů s dětmi?

Dejte dětem čas se připravit

Řekněte dětem dopředu, kdy vyrážíte. „Až bude velká ručička na čtyřce, jdeme ven/domů/pryč.“ Toto domlouvání je důležité hlavně proto, že děti nemají pojem o čase. Díky tomu můžete předejít nepříjemným scénám s oblékáním či odcházením ze hřiště.

Vhodně se oblečte

Není špatného počasí, jen špatného oblečení.

Svačinu s sebou

Nikdy nevíte, na jak dlouho se děti zaberou do připravených aktivit a kdy se vrátíte domů. Navíc svačina může být dobrou aktivitou při delší procházce.

Vezměte kamarády

Děti se navzájem motivují, baví a s kamarády často zapomenou, že vlastně „jen chodí“.

Investice do budoucnosti

Dětská obezita není jen o číslech na váze – jde o zdraví, sebevědomí a budoucí kvalitu života. Podle profesora Ladislava Duška je zdravý životní styl „vstupenkou k tomu, že finančně přežijeme následujících 20 let.“ Protože pokud se dnes o naše děti nepostaráme, v budoucnu budeme platit vysoké účty – jak finanční, tak zdravotní.

Takže až příště děti řeknou „Nechce se mi ven!“, naplánujte některou z her, připravte svačinu a ukažte jim, že pohyb může být zábava.

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři