Všechno je fér aneb proč ve výzvě 10 000 kroků podvádí člověk hlavně sám sebe

Autor: Kateřina Miholová
14/04/2025

S každým novým ročníkem výzvy 10 000 kroků se mezi účastníky začínají objevovat spekulace – opravdu všichni hrají fér?
„To není možné, kolik toho někteří lidé nachodí.“ „To fakt stíhají tolik kroků denně?“ „To musí podvádět!“
Možná jste tyhle věty slyšeli nebo si je dokonce sami říkáte. Pojďme se na to teda podívat zblízka. Opravdu je důvod někoho podezřívat?

Výzva postavená na důvěře

„Kdo podvádí, podvádí především sám sebe,“ shodují se organizátoři výzvy. A mají pravdu. Celá výzva je postavená na vnitřní motivaci a fair play. Vítězství není o tom být první v žebříčku – ale o tom, že jste se vůbec rozhodli hýbat. Každý krok je krokem k lepšímu zdraví. Každý kilometr je investicí do sebe.

Záznamy se snaží organizátoři namátkově kontrolovat, není ale možné kontrolovat každý den všech 20 000 účastníků. Pokud ale vycítí, že je něco příliš nereálné, opravdu tyto situace řeší.

Možná si říkáte, jak ale můžou někteří lidé nachodit 30 nebo 50 kilometrů denně? Na tuto otázku jsme se zeptali účastníků na nejvyšších příčkách.

Na průběžném prvním místě se drží účastník s přezdívkou Pepíno 57, který se výzvy účastní opakovaně a jeho hlavní motivací je zdraví. „Rád chodím a dělám to pro zdraví. V běžném roce nachodím zhruba polovinu toho, co v dubnu nebo říjnu, ale chodím pravidelně. Když se blíží výzva, začnu si dávky navyšovat,“ popisuje.

I když už je v důchodu, rozhodně neodpočívá – vstává v 7 a vyráží už v 8 hodin ráno, domů se vrací kolem 21. hodiny. Pauzy si dává jen na jídlo a únavu řeší vitamíny, mazáním nohou, regenerací ve studené vodě i dostatkem spánku. „Začal jsem používat hole – pomáhají mi při bolestech zad a držení těla,“ dodává.

Chodí hlavně sám, střídá trasy v Brdech, po městě i okolo Nového rybníka. „Lidé mě už znají, mávají mi, fandí. Někdy mi nabízejí koláče nebo víno, ale to odmítám – musím přece ještě chodit,“ popisuje. Sice je soutěživý a zná některé své „soupeře“ osobně, hlavní je pro něj možnost překonat sám sebe.

„Chápu, že si někdo nedokáže představit ujít tolik kilometrů denně, ale s dostatkem času, pevnou vůlí a tréninkem se to zvládnout dá,“ uzavírá Pepíno 57.

Není to poprvé, co se nachází na první pozici, denně ujde přibližně 60 kilometrů. Rozhovor s ním z minulého roku si můžete přečíst zde.

Na průběžném druhém místě žebříčku výzvy 10 000 kroků panuje účastník s přezdívkou KILESUM. Pohyb je pro něj přirozenou součástí každého dne – závodně hraje stolní tenis a výzva je pro něj další motivací, jak si posouvat vlastní limity.

„Soupeřím s kamarádem, a tak se snažím ze sebe vymáčknout někdy i duši,“ říká. Ráno často vyráží na procházku ještě za tmy, aby se stihl vrátit domů a pomoci manželce s péčí o jejich postiženého syna. Společně pak vyrážejí na další procházky po městě. Odpoledne, když se manželka vrátí z práce, vyráží KILESUM znovu sám do přírody. Denně tak nachodí desítky kilometrů, ať už po lesích, stezkách nebo doma. „Krokování je pro mě forma regenerace, pročištění hlavy a myšlenek,“ dodává účastník, který průběžně ujde 47 kilometrů za den.

Na průběžném třetím místě se nachází účastník s přezdívkou DRTIKOL, který pracuje jako řidič popelářského vozu. Díky brzkému konci směny má během dne prostor na dlouhé trasy.

„Když končím do 12 hodin, často vyrážím na jednu delší trasu, obvykle ujdu 33 až 49 kilometrů v kuse. Pokud mám volno nebo víkend, rozděluji si chůzi do dvou delších procházek, každá měří zhruba 20 až 27 kilometrů,“ popisuje. Průměrně tak denně zvládne ujít kolem 40 kilometrů. V současnosti ho ale trochu brzdí zánět šlachy v kotníku, a tak musí tempo mírnit.

Podvádět není vítězství

Technicky vzato si člověk opravdu může vymyslet aktivitu, nafouknout čísla nebo použít GPS ze starého výletu. Ale jaký to má smysl?

Výsledkem není pocit zadostiučinění. Je to kolonka v žebříčku, která nic neznamená. Nepomůže vašemu zdraví. Nepomůže vaší obci. Nepřinese vám radost z překonání sebe samotného a už vůbec nezmění to, co je na výzvě nejdůležitější – skutečný pohyb

Pokud byste přesto měli podezření, že někdo jiný pravidla porušuje, nebojte se nám napsat. Každý takový podnět prověříme – ať už jde o technickou chybu nebo vědomé porušení pravidel. V případě potřeby účastníka upozorníme, nebo účet smažeme. Napište nám na info@desettisickroku.cz.

Možná lze oklamat systém, ale sami sebe neobelžete nikdy!

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři