Národní den bez spěchu: Když pár minut může zachránit život

Autor: Kateřina Miholová
23/04/2025

Každý rok si připomínáme Národní den bez spěchu – iniciativu, která upozorňuje na nebezpečí spojená s nepřiměřenou rychlostí na silnicích.

Ačkoliv více než polovina Čechů považuje rychlou jízdu za velmi nebezpečnou, téměř polovina řidičů přiznává, že pravidelně překračuje povolenou rychlost. Jen v loňském roce zemřelo na následky nehod způsobených překročením povolené rychlosti 148 lidí.

„Ve spěchu děláme chyby. A na silnici mají chyby fatální následky,“ říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven, která se snaží veřejnosti připomenout, že honba za několika minutami může mít fatální následky. Statistiky jsou alarmující – za posledních 15 let způsobila nepřiměřená rychlost přes 205 tisíc dopravních nehod, z nichž více než 3 tisíce měly tragický konec.

Jedním ze symbolů kampaně je zpoždění událostí o 13 minut – přesně tolik lze „ušetřit“ při cestě mezi Prahou a Brnem, pokud překročíte rychlostní limit o 20 km/h. Takové zrychlení však často znamená rozdíl mezi životem a smrtí.

Do kampaně se pravidelně zapojují školy, úřady, firmy i jednotlivci po celé republice. Například začátky divadelních představení, fotbalových zápasů nebo školního vyučování se v tento den symbolicky posouvají. Kampaň doprovází také dokumentární film 13:MINUT režiséra Víta Klusáka, který ukazuje skutečné příběhy lidí, jimž spěch za volantem změnil život.

Krátké zamyšlení od Jardy, duchovního otce Výzvy 10 000 kroků:

Všimli jste si mých kroků z posledních dní?

37000 kroků – 20. 4.

43000 kroků – 21. 4.

50000 kroků – 22.4.

Jako bych se úplně zbláznil, ale věřte mi, někteří dají i více. A dnes je 23.4 - Den bez spěchu. Změní se něco u mě? Nic, protože nikam nespěchám. Pomalu se svou ženou kráčíme Českem, máme dovolenou, kocháme se krajinou a opravdu nikam nespěcháme.

Den bez spěchu má totiž pro náš tým 10000 kroků jiný rozměr. Když chodím po našich městečkách a obcích, tak pozoruji, jak se v nich žije jejich obyvatelům. Zda jsou tam obytné zóny, zóny 30, cyklostezky, parky a podobně.

Opatření, která zpomalí auta a chodcům a cyklistům dají větší pocit bezpečí. Pokud ale někam spěchám, opravdu zpomalím? O tom je ten dnešní den. Až nebudeš chodit a sedneš za volant, tak prosím, nikam nespěchej. Shodou okolností je to i výzva pro jednoho politika, který si jezdí po dálnici více jak 200km/h a ještě je na to hrdý! Tak přátelé, tudy cesta nevede…


Na závěr

Cílem dne bez spěchu není jen statistické zlepšení, ale především změna myšlení. Jak říká Milada Veselá z České asociace pojišťoven: „Chceme lidem dát trochu víc času, aby si uvědomili, že není nutné za každou cenu spěchat. Někdy je lepší přijet později – než nepřijet vůbec.“

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři