Říjnová výzva 2022

Autor: Sylva
20/11/2022

Máme za sebou měsíc plný listí, slunce, ale i kapek, únavy, ale i proudů energie. Máme za sebou zkrátka další Výzvu 10 000 kroků, během které většina z nás chodila místo toho, aby jezdila nebo se válela doma.

Celkem se nás do výzvy přihlásilo krásných 11 111, ale bohužel někteří to vzdali dřív, než něco nachodili, takže se nás nakonec aktivně zúčastnilo 9 313 v téměř dvanácti stech týmech. 

Výzvu celkově ovládly ženy, kterých se účastnilo skoro tři čtvrtiny (71 %), na rozdíl od mužů, kterých bylo jen 29 %.

Více než půlka z nás má spíše sedavé zaměstnání, takže je rozumné, že pak vyrážíme do terénu rozhýbat kosti a pročistit si hlavu.

VÝZVA JE O NÁS

V říjnu nás chodilo skoro deset tisíc a společně jsme nachodili více než dva miliony kilometrů, v průměru 76 159 km denně. I přesto, že tato čísla uvádím hned na úvod, jsou vlastně málo podstatná, stejně jako kolik jsme nasbírali bodů. Výzva je především o nás samotných a o tom, kde máme své hranice a možnosti. Pro někoho je výzvou ujít denně tři kilometry, pro někoho 30. Nad ty první bychom se neměli povyšovat a výkon těch druhých znevažovat a popírat, třeba jen proto, že my bychom to nezvládli. Každý jsme jiný a klobouk dolů před každým, kdo si svou výzvu stanovil a pak se snažil.

Číslo deset tisíc, které je v názvu výzvy, je spíše symbolické než směrodatné. Nicméně pokud přepočteme celkové výsledky na jednotlivce, tak jsme každý průměrně denně ušli o něco více než 10 000 kroků (8,2 km).

Všichni jsme měli možnost si zvolit svou vlastní výzvu v podobě zvířátka, které reprezentovalo danou vzdálenost. Od želvy (1 km) po soba (30 km). Ke splnění výzvy bylo potřeba dosáhnout dané vzdálenosti ve 27 dnech v měsíci.  Nejvíce lidí si vybralo kočku (10 000 kroků, 7,5 km) a žirafu (5 km), míra splnění mezi účastníky se pohybovala okolo 25 %. Nejvíce účastníků splnilo svou výzvu v kategorii Sob (40 %), která vyžadovala ujít denně 30 km, a pak v kategorii Zajíc (37 %), která vyžadovala ujít 15 km denně. Zajímavostí je třeba také skutečnost, že s přibývajícími kilometry osobní výzvy roste také věk účastníků, kteří si ji vybrali.

Na vyhlášení jsme odměnili vylosované z jednotlivých kategorií, kteří výzvu splnili, ale také ty, co se snažili a výzvu skoro nesplnili (tzn. měli splněno jen 22-26 dnů místo 27 a víc). Protože si ceníme i těch, co si nastavili vysokou laťku a pak se snažili na ni dosáhnout.


VÝZVA JE I O TĚCH, CO TO POTŘEBUJÍ NEJVÍCE

Mnohé tato věta zvedá ze židle, protože výzvu potřebujeme všichni. To je samozřejmě pravda, ale přece jen, lidé starší a těžší pravidelný pohyb potřebuji o krapet víc, nebo alespoň potřebují o krapet více motivace a příležitosti.

Letos na podzim jsme se rozhodli se podívat na tato dvě kritéria i z pohledu splnění osobní výzvy. Nejstaršími účastnicemi, kterým se to povedlo, byly Babrlinka z Prostějova a Emília Kadlčáková z Brna. Obě jsou ročník 1935 a Babrlinka se s námi účastní již několikáté výzvy. Emíliina výzva byla Ježek (3 km) denně a Babrlinčina Žirafa (5 km).

Nejstarší muž, kterému se podařilo splnit svou výzvu, byl o něco mladší než výše zmíněné dámy (ročník 37). Miroslav Ondra si stanovil svou výzvu na 5 km denně, a jak nám sám na vyhlášení povídal, ještě před nedávnou dobou nebyl schopen ujít v kuse půl kilometru. Největším impulzem pro něj byla chvíle, kdy mu doktoři pohrozili, že mu amputují obě nohy. A tak v uplynulém říjnu nachodil se svou ženou pro něj neuvěřitelných 299 km s mottem: „Škoda každého kroku, který neudělám.“

Nadváhou trpí 60 % účastníků, 3 % (168 osob) z nich dokonce obezitou III. stupně, což znamená, že jejich BMI je vyšší než 40. Tento stupeň obezity s sebou nese velmi vysoká zdravotní rizika a komplikuje jakýkoliv pohyb. O to lepší zpráva je, že skoro třetina z nich (52) zvládla svou osobní výzvu, a to dokonce v kategorii ježek nebo žirafa.

Nejtěžší účastnice, která splnila svou výzvu a dorazila i na vyhlášení, je Lentilka 89 z Ivaně u Prostějova. Její osobní výzva byla dokonce v kategorii Kočka (7,5 km), kterou zvládla splnit ve 30 dnech. Její osobní motto zní: „Dávej si cíle. Nemluv o nich. Začni je tiše plnit. A nakonec si pořádně zatleskej.“ Takže já osobně rozhodně tleskám : ) 

Nejtěžší muž ve výzvě vážil ještě o pět kilo navíc – 165 kg – a svou výzvu si splnil v kategorii Ježka (3 km).


VÝZVA JE TAKY TROCHU O SOUTĚŽIVOSTI

Protože soutěživost je tak trochu v každém z nás. Za své kilometry jsme dostávali body a mohli se porovnávat ve velkém množství žebříčků, které jsou dostupné na portále.

Někdo o těch nejlepších tvrdí, že jsou blázni, někdo že jsou podvodníci. Já osobně smekám, protože i oni si bezpochyby sáhli na své hranice. Některá jména se mění, s některými se setkáváme již po několikáté. A já jsem ráda, že většina z nich dorazila na vyhlášení a mohli jsme je poznat osobně.

Nejlepší ženy podle bodů:

1. Claudia z Kosmonos a turnovského týmu Budoucí laně (celkem 875 km, v průměru 28,2 km denně, 1 461 bodů)

2. Věročka z Prostějova a prostějovského týmu Baby team (celkem 1 148 km, v průměru 37 km denně, 1 415 bodů), motto: „Protože to nevzdám, a tak to je. Doletím ke hvězdám, až kam to jde.“

3. Libča ze Želechovic a uničovského týmu Zdravý podzim (celkem 1 101 km, v průměru 35,5 km denně, 1 406 bodů), motto: „Věř sám v sebe.“

Nejlepší muži podle bodů:

1. Zdeněk Čabla ze Slaného a týmu Slaný sobě :- ) (celkem 2 000 km, v průměru 64,5 km denně, 2 191 bodů), motto: „STAY HARD“

2. Banán ze Slaného a týmu Slaný sobě :- ) (celkem 2 000 km, v průměru 64,5 km denně, 1 893 bodů)

3. Slavistak z Příbrami a příbramského týmu Peťan (celkem 1 558 km, v průměru 50,2 km denně, 1 827 bodů)

Kromě klasického sbírání bodů bylo možné se utkat v nejrůznějších kategoriích. Nejlepší běžkyní letošního podzimu je Veronika Šindlerová z Prahy 13 (536 km), běžcem pak Lades z Krnova (790 km). Nejvíce km ve stylu nordic walking ušla Kokoska z Teplýšovic (790 km) a Roman.V z Mostu (1 656 km). Na nejdelší procházky se psem (husky – jak jsme se na vyhlášení dozvěděli) vyrážela Libča, která je zároveň třetí nejlepší ženou v bodování. Jako doprovod s lidmi ZTP toho nejvíce nachodila Monika Fraňková z Turnova.

Speciální kategorií byly těhotné ženy a rodiče s dětmi. Bohužel nikdo z nich na vyhlášení nedorazil. V kategorii rodiče s dětmi se nejlépe umístili Félix z Prahy Suchdol (546 km), Michaela Fialová Rozšafná z Dobříše (482 km), Lenička Krupička z Malé Morávky (470 km). V kategorii těhotné bylo pořadí dle bodů následující: ManaKal z Prahy 9 (762 b.), JanbčaBAF z Poděbrad (423 b.), Míša Zík z Mníšku pod Brdy (367 b.). 

V TÝMU SE TO NEJLÉPE TÁHNE

Není tajemstvím, že ve dvou a více se to lépe táhne. Můžete se motivovat, vzájemně se povzbuzovat, pomáhat si. Na vyhlášení jsem slyšela velice zábavné historky o hecování se v rámci týmu Slaný sobě :- ), nebo každý (kdo sleduje naši facebookovou skupinu) asi zná uvolněnou atmosféru a vzájemný respekt holek z týmu Budoucí laně.

Nadšené povídání vítězů párové výzvy mi také udělalo radost. Jak se popichovali vítězové Čabla s Banánen v týmu Minor/Bakos ze Slaného to bohužel nevím a můžu si to jen domýšlet. Ale potkala jsem dva starší páry, které obsadili druhou a třetí příčku: Senioři (velmi mladí senioři :) ) ze Smržice a BoRoPo (začáteční slabiky jejich jmen a příjmení) ze Šternberka. Oba, velmi nadšení, vyprávěli své zážitky z prochozeného podzimu. A že to nebylo jednoduché, protože jak jistě víte, bonusové body se počítali od obou, ale kilometry jen od toho, co ten den našlapal méně.

V týmu klasickém mohlo být letos 4–10 účastníků. Nejlepším týmem (4) jsou Hovada z Dobříše, tým (5) Divíšci ze Zubří, tým (6) Challenge z Příbramy, tým (7) Dupající ježci z Jihlavy, tým (8) Baby team z Prostějova, tým (9) Zdravý podzim z Uničova, tým (10) Slaný Sobě :- ). Poslední zmíněný tým byl také vítězem celé týmové kategorie. Jsou to borci a je jen škoda, že politické vedení města se k výzvě staví velmi lhostejně. Možná i proto ten název ; ) 

FIRMY A JEJICH TÝMY

Své týmy mohly vytvářet také firmy, které se zapojily do firemní výzvy. Pokud jste to alespoň částečně sledovali, utkvěla vám v hlavě firma (lépe řečeno skupina) Šílené běžecké výzvy se svými téměř šesti sty účastníky. Neuvěřitelné výkony, neuvěřitelná skupina, ale jsou reální a je s nimi sranda – o čemž jsme se na vyhlášení mohli sami přesvědčit. Bezkonkurenčně ovládli firemní výzvu, a to nejen jako firma, ale i jako jednotlivé týmy. Za zmínku stojí jejich desetičlenný tým s názvem Potkali se u Kolína, který se v této kategorii umístil na první příčce.   

Když se posuneme ke skutečným firmám, tak o první příčky bojovaly (již méně početné) firmy O2 Czech Republic, SCHOTT CR a Reiffeisenbank. Nechci říkat, kdo z nich vyhrál, neboť to záleží na kritériu, podle kterého to hodnotíte. Průměrný počet bodů? Body celkem? Celková vzdálenost? Nebo TOP33? Můžete si vybrat, každopádně statečně chodily všechny.

Zde jsme se zapojili i my Partnerství pro městkou mobilitu, jako organizátoři výzvy. Bohužel jsme se umístili až osmí (TOP33), ale jednomu našemu týmu se podařilo vloudit do první desítky. 

VÝZVA PRO ZDRAVÍ MĚST  

Jistě si vzpomenete na tuto část našeho sloganu. Chodíme nejen pro zdraví nás, ale i pro zdraví našich měst, městysů, vesnic… zkrátka pro zdraví míst, kde žijeme spolu s našimi blízkými. Tím, že vyměníte jízdu za chůzi, přispíváte ke zdravějšímu prostředí. Snížíte svou rychlost a začnete vnímat lidi a místa kolem sebe. Dopravu děláte bezpečnější a prostranství živější. Spolu se svými zástupci na obecním úřadě a radnici pak můžete aktivně spoluvytvářet místa, kde je radost žít.

Do říjnové výzvy se jako naši partneři zapojilo o něco méně měst než na jaře. Ale zato všech 66 měst bylo připraveno podpořit výzvu a své obyvatele v účasti a za to jim velmi děkujeme.

Nejvíce účastníků bylo z Prostějova (526), ale co do počtu bodů (TOP33) je o 376 bodů (což je velmi těsné) předběhlo město Slaný. Na třetím místě se pak umístilo město Olomouc.

Podporu městům přišel na vyhlášení podpořit i náš ambasador, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Honza Šafařík, který se sám výzvy účastnil a následně nám pomohl rozdávat i medaile.

„Jako celoživotní bojovník se životosprávou a s nedostatkem pohybu začínám každý týden nový boj. A pro začátek je nejlepší chůze. Přirozený zdravý pohyb, kdy si vyčistíte hlavu, srovnáte myšlenky nebo najdete novu inspiraci. Každý krok se počítá. Každý nový začátek má šanci na úspěch. A říjen je pro mě novým začátkem. Jdu do toho s vámi.“

Speciální poháry se udělovaly v kategorii Mníšecká výzva (obce do 10 000 obyvatel). Pohár slavnostně předal dosavadní držitel starosta Dobříše Pavel Svoboda městu Zubří.

Pohár v podobě druidího kotlíku na ohni jako symbol Výzvy galských vesnic, předal Jarda Martínek za Chomoutov obci Brantice.

Stejně jako v jiných kategoriích je možné i na vyhlašování obcí pohlížet z různých stran. Když se podíváme na průměr z aktivních účastníků, získá medaili (opět) město Zubří, ale když se podíváme na průměr z celkového počtu obyvatel obec Grymov. Vychází to 64 bodů na jednoho obyvatele. A není divu, protože do výzvy se zde zapojilo 44 osob, což je v podstatě třetina všech obyvatel. A jak jsme se mohli na místě přesvědčit, většina z nich dorazila večer na své obecní vyhlášení.

A tak se nám kruh uzavřel a já bych ještě jednou chtěla za celý tým poděkovat obci Grymov, zejména paní starostce Lence Zbytovské, za pomoc s vyhlášením. Velký dík patří i všem našim ambasadorům, sponzorům a spřáteleným organizacím. Respekt největší pak vám všem, co jste překonali sami sebe a zařadili chůzi do svého života.

Více statistiky si můžete užít online na Statistika | Portál 10 000 kroků (desettisickroku.cz) 

 

 

 

 


Vyhlášení říjnové výzvy 22 v Grymově

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři