„Pohyb je jedno z nejlepších léčiv na deprese,“ říká fitness trenérka Dana Škorpilová

Autor: Petra Běnková
07/04/2024

Zdraví je důležitý aspekt, který zajímá každého z nás. Jaký k němu vede klíč? Jsou diety opravdu tou správnou cestou k tomu zhubnout? A jak důležitá je pro lidský organismus chůze? Nejen o tomto jsme si ke Dni 

zdraví povídali s výživovou poradkyní a fitness trenérkou Danou Škorpilovou.

Co by lidé měli dělat, aby byli zdraví? Jak by se měli chovat?

S oblibou říkám, aby ze sebe nedělali popelnice. V dnešní sobě jsme obklopení zpracovanými, případně ultrazpracovanými, trvanlivými potravinami, což je samozřejmě pohodlné, rychlé a instantní řešení. Doporučuji lidem, aby si kupovali opravdové jídlo, to znamená suroviny a z těch surovin si něco připravili. Případně aby kupovali opravdu lehce zpracované potraviny, jako například mléčné výrobky, což je v podstatě jenom zakysaná původní surovina. Pokud to jde, měli by nechat v krámě všechno, co je v tom velkém středu, kde jsou všechny pytlíky s trvanlivými potravinami – měli by nakupovat po obvodu, kde je pečivo, maso, zelenina, ovoce a ořechy, plus nějaké mléčné výrobky a vajíčka.

POZOR NA SLADKÉ KAŠIČKY K SNÍDANI, ZAMÁVAJÍ S CUKREM V KRVI

Na co je potřeba si ve stravě dávat pozor, v čem dělají lidé často chyby?

Dneska jsme se o tom zrovna bavili na schůzce s biochemikem, který se tomu také věnuje a shodli jsme se na tom, že se lidé točí na takových maličkostech – přečetli si někde, že tohle není zdravé a tohle by se v této kombinaci nemělo jíst. A to nemají pořešený základní stravovací vzorec – to znamená, že jedí blbě a z nutričního hlediska jsou fakticky podvyživení. A řeší, jestli si můžou dát ovoce do jogurtu, protože si přečetli, že to není dobré.

Jak by mohla vypadat správná a vyvážená strava?

Nedělejme z toho raketovou vědou. Vezměme si ale, že každý člověk jí trošičku jinak. Člověk, který pracuje v kanceláři a celý den sedí, nepotřebuje moc sacharidů, protože nemá žádný výdej. Takže tomu bych doporučovala slanou snídani a necpat se kašičkami, tím spíše instantními, které mu vystřelí krevní cukr do nebeských výšin. Já naproti tomu, když jdu ráno trénovat, tak si ji klidně můžu dovolit. Tam jsou jakékoliv sacharidy úplně v pořádku, včetně třeba lžičky medu nebo něčeho rychlého.

Co kromě stravy je důležité v naší cestě ke zdraví?

Jíst dobře může v podstatě každý. Potom by měl každý chodit, což je dneska taková hrozně podceňovaná věc. Jen dobře za tuto iniciativu, i když těch 10 000 kroků taky není samospasných. Dneska už jsou studie, které prokazují, že bychom měli chodit ještě víc. Měli bychom chodit minimálně 15 000 kroků a úplně optimální by bylo 16 000, ale samozřejmě každý krok se počítá a těch 10 000 je taky docela fajn. Lidé by měli chodit, jíst opravdové jídlo a posilovat, protože to je prevence naprosto naprosté většiny všech neduhů souvisejících se stárnutím.

RECEPT, JAK NEZTLOUSTNOUT? NEDRŽET DIETY

Vidíte třeba i nějakou souvislost mezi psychickým a fyzickým zdravím?

Úplně jednoznačně. Řekla bych, že je to poměrně jasné. Lidi, kteří přijdou z tréninku, běhání nebo z vycházky, jsou fakt šťastní, zrelaxovaní, klidní a mají úplně jinou náladu. Pohyb už je dneska uznávaný jako jedno z nejlepších léčiv na deprese, má srovnatelné výsledky s medikamenty, a to všechno bez vedlejších účinků.

Co byste poradila lidem, kteří se snaží zhubnout, občas zkouší nějaké diety, občas cvičí, někdy to vyjde, nevyjde... Co by měli jíst, jak by se měli hýbat, co by měli dělat?

Poradila bych hlavně, aby nedrželi diety. Já bych je zakázala, úplně rozbíjí lidem metabolismus. Tělo během diety dostává málo jídla, ještě ke všemu většinou v pochybné nutriční kvalitě, tak se naučí šetřit, protože nás musí udržet naživu. Navíc ženy většinou nejí moc. Myslí si, že jo, protože jim někdo řekne: "Když chceš zhubnou, tak nežer," to je taková oblíbená rada, a tak se hodně hlídají.

Většinou jedí hodně pod svůj bazální metabolismus, a to tělo se naučí šetřit. Potom ale většinou mívají ty útoky, kdy v noci sežerou, na co přijdou, protože to už dál nejde. Pak začínají zase znovu se sníženým metabolismem a jdou na další dietu. Tohle je fakt cesta do pekel. Takže nedržet diety, to je úplně nejlepší recept, jak neztloustnout. Nezdržet diety a snažit se o udržitelný životní styl.

Co to znamená udržitelný?

Udržitelný znamená, že nebude extrémní, protože to nikdy nejde vydržet. Musíme nastavit životní styl, aby byl udržitelný dlouhodobě, nejlépe celý život. Pořád nechápu, co si lidé představují, že bude po té dietě. Vydrží 14 dní, tři neděle, a co potom?

CHŮZE NÁS JAKO LIDSKÝ DRUH MŮŽE ZACHRÁNIT OD VYHYNUTÍ

Jaká teda může být ta dlouhodobě udržitelná cesta?

Jíst dostatek bílkovin, zeleniny, přirozených jídel, necpat se kravinami a hýbat se co nejvíce v běžném dni. Není to o tom, že lidé musí sportovat. Vždycky se strašně leknou, že jim začnu předepisovat pět tréninků týdně a já jim je naopak zakážu. Excesivní cvičení nebo běhání každý den je úplně k ničemu, to je taky špatně, to je zase extrém. Je potřeba, aby se lidé běžně hýbali. To znamená, aby minimálně těch 10 000 kroků denně, nejlépe v rychlejším tempu, ušli a aby se hýbali už od rána.

V čem je chůze tak důležitá?

Už půlhodina sezení působí v těle změny, z nichž některé mohou být nezvratné, když se to stále opakuje. Chůze nás jako lidský druh ještě dneska může zachránit před vyhynutím, protože jinak se zničíme sami. Špatně jíme, vůbec se nehýbeme a jsme nemocní. Čas dožití se sice zvyšuje, ale za jakou cenu? Ležíme a jsme napíchnutí na přístrojích a na vozících. Chůze je nejjednodušší prostředek, abychom se udržovali zdraví. Navíc při chůzi i hlava leccos vymyslí. Osvícení manažeři v korporátech už třeba dělají porady při chůzi. Je to super a fakt to funguje. 

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři