Jak si vytvořit nový návyk chůze z pohledu neuropsycholožky?

Autor: Zuzana Ježková
08/10/2024

Chůze je neuvěřitelně prospěšná nejen pro tělo, ale i pro mozek.

Ale jak z tak jednoduché věci jako je chození, udělat pravidelný návyk, když náš mozek nemá rád velké změny? A naše snahy o zavedení nového návyku často sabotuje…

Pozor na stres! 

Jedním z největších problémů při zavádění nových návyků je stres. Pod stresem má náš mozek totiž tendenci vracet se do starých kolejí. Proto je klíčové najít způsoby, jak stres redukovat a poskytnout mozku prostor pro změnu.

Pokud cítíte, že je toho na vás moc, můžete si ZDARMA stáhnout PDF pomůcku PRVNÍ POMOC PŘI STRESU: 9 technik pro odbourání stresu během 1 minuty.

Jak úspěšně zavést návyk pravidelné chůze

Stres jsme snížili, tak se pojďme podívat na jednoduché tipy, jak s návykem chůze začít a hlavně – jak u něj vydržet.

    1. Začněte malými kroky

      Náš mozek nemá rád velké změny. Pokud zatím moc nesportujete a hned se rozhodnete první den nachodit 10 000 kroků, pravděpodobně rychle narazíte na odpor mozku. Začněte třeba s 5 minutami procházky denně a postupně přidávejte. Nebojte se v první výzvě začít jako želva nebo ježek. Přidat můžete další výzvu. Je totiž důležité, aby to váš mozek nebral jako stresující povinnost, ale jako příjemný rituál.

    2. Vytvořte si prostředí, které vám to usnadní

      Pokud budete mít už od rána připravené pohodlné boty a oblečení, tak pro vás bude odpoledne mnohem snazší vyrazit. Zamyslete se nad překážkami v prostředí nebo vašem denním programu a pokuste se je na celý měsíc snížit nebo odstranit. Dost to zvyšuje šance, že každý den vyrazíte.

    3. Navažte procházky na stávající návyk

      Je obtížnější najít prostor pro úplně nový návyk. Místo toho si zkuste chození spojit s něčím, co už pravidelně děláte. Například s cestou do práce, chůzí na nějaký koníček, časem po obědě/večeři. Mozek si tak snáze nový zvyk osvojí.

    4. Najděte si motivaci

      Pusťte si při chůzi oblíbený podcast, audioknihu nebo hudbu. Nebo choďte na místa, kam vás to láká. Tím si nejenže zpříjemníte čas strávený na procházce, ale váš mozek se začne na tyto chvíle těšit.

    5. Sledujte pokrok a odměňujte se

      Sledujte své denní kroky pomocí aplikace v telefonu. Vizuální zpětná vazba vám dá pocit úspěchu a mozek si to rychle oblíbí. Nezapomeňte se také odměnit za dosažení i malých cílů – dopřejte si třeba oblíbený čaj nebo chvilku relaxace ve vaně.

    6. Nebojte se vynechat

      Nenechte se rozhodit, když to jeden den nevyjde. Důležité je se vrátit zpět, ne to vzdát. Je úplně v pořádku, když občas vynecháte – hlavní je, že se znovu k chůzi vrátíte a postupně ji začleníte do svého života natrvalo. Pamatujte, pro zavedení návyku není důležité, kolikrát vynecháte, ale kolikrát půjdete ven!

Na závěr

Zavést nový návyk chůze není o tom, jak rychle zvládnete ujít 10 000 kroků, ale o tom, že si chůzi užijete a stane se přirozenou součástí vašeho dne.

Nezapomeňte, že stres je největší nepřítel změn. Pokud ho prožíváte, můžete si stáhnout můj antistresový balíček PRVNÍ POMOC PŘI STRESU: 9 technik pro odbourání stresu během 1 minuty – ZDARMA ke stažení zde.

Tipy pro vás připravila Zuzka Ježková.

  • Vystudovala psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, absolvovala výcvik systemického koučování a supervize, americký výcvik Neurosciece for coaches
  • Jejím webinářem zdarma Jak dotáhnout do konce vše důležité, i když nemáte dost času a sebedisciplíny prošlo už přes 24 000 studentů
  • Vede kurzy projektového řízení, time managementu, efektivního rozhodování, komunikačních dovedeností, motivace i sebemotivace, odbourávání stresu a dalších.
  • Vytvořila autorské online kurzy Jak mít konečně hotovo, Životní průlom, Mistr pozornosti a Projektové řízení.
  • Je autorkou publikace Hodina navíc každý den, a spoluautorkou knihy Projektové řízení – Jak zvládnout projekty.
  • Pravidelně zveřejňuje články na webu psychologicketipy.cz.
  • Vysvětluje jednoduše složité a komplexní otázky neurovědy, ale hlavně prakticky učí, jak je využít v běžném životě. 
  • Má více než 20 let zkušeností s řízením projektů.
  • Více o Zuzaně Ježkové najdete na webu https://zuzanajezkova.cz/.
Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři